Reuniunea cadrelor medicale
Centrul de sănătate și medicină preventivă Eden, Breaza, a găzduit duminică 6 noiembrie 2016 adunarea administrativă a cadrelor medicale din biserica noastră, angajați sau studenți, organizată de UniuneaRomână a Adventiștilor de Ziua a Șaptea — Mișcarea de Reformă.
Scopul acestei întruniri a fost conturarea unor proiecte misionare și de binefacere, pe de o parte, dar și găsirea unor soluții viabile, în vederea bunei funcționări a Centrului de Sănătate Eden, Breaza, pe de altă parte. Fratele dr. Stelian Răileanu, directorul Centrului de Sănătate, a prezentat nevoia angajării de noi cadre medicale, persoane care, angajate sau în sistem de voluntariat, să se poată alătura echipei deja existente, pentru continuarea lucrării care se face în această instituție. Prin urmare, lansăm pe această cale provocarea pentru cei interesați, să pregătească un CV pentru următoarele posturi disponibile: 2 locuri– asistenți medicali și 2 locuri – medici specialiști (interniști, diabetologi, cardiologi, gastroenterologi).
Este nevoie stringentă de asistenți medicali, dat fiind faptul că numărul pacienților a crescut în ultimul timp, menținându-se la o medie care depășește capacitățile cadrelor medicale actuale.De asemenea, frații din conducerea bisericii au amintit nevoia pentru viitor a doi medici specialiști, dornici să lucreze în această clinică, precum și a unui nutriționist, care să fie implicat în crearea planului nutrițional pentru pacienții al căror tratament necesită o atenție specială din punct de vedere alimentației.
Medicii, rezidenții, studenții de anii 4–6 au fost invitați ca prin rotație, timp de o săptămână, în cea de a doua săptămână a fiecărei serii de tratament, să se alăture echipei care lucrează momentan, pentru a sprijini lucrarea și a se obișnui totodată cu ceea ce se practică aici. În acest scop, va fi creat un grup pe un site de socializare, unde se vor face programările.
Un alt punct luat în discuție în cadrul întrunirii a fost procurarea unei mașini medicale dotate,care să funcționeze în regim de caravană în țara noastră sau în alte zone ale UE. Discutat la nivel european și implicând mai multe uniuni din zonă, proiectul are în vedere mobilizarea forțelor de orice fel în vederea oferirii unor servicii medicale calificate, din partea unor medici specialiști în diferite domenii, în special pentru zonele rurale, acolo unde serviciile medicale, puse la dispoziția oamenilor, lipsesc sau sunt foarte slabe. Vom reveni cu amănunte imediat ce planul nostru în acest sens prinde contur. Pentru realizarealui avem însă nevoie de sprijinul tuturor celor interesați. Rugați-vă pentru buna funcționare a acestui proiect. Orice donație pentru îndeplinirea acestui obiectiv este binevenită. Trăim timpuri solemne, clipe de har în care se mai poate face ceva pentru cei în nevoie.
Toți cei care au participat la această întrunire s‑au arătat binevoitori să sprijine orice proiect de evanghelizare a cărei ușă va fi deschisă prin intermediul lucrării medicale. Este nevoie însă de implicarea mai multor persoane. Fiecare își va găsi un loc, în funcție de abilitățile sale, în cadrul lucrărilor cu care sperăm să venim în întâmpinarea nevoilor oamenilor.
Am stabilit ca în data de 30 aprilie 2017 să avem o nouă întâlnire la care sunt așteptați toți cei care lucrează sau studiază în domeniul medical și de nutriție.
Din partea Departamentului Medical Misionar al Uniunii Române, ca asistent al dr. Emil Barbu, responsabilul acestui departament, sunteți așteptați cu drag în echipa medicală. Doriți salvarea voastră? Doriți salvarea celor din jurul vostru? Doriți o veșnicie alături de Isus? Lumea tânjește după El… Dar tu? Atunci cel mai privilegiat loc de a‑I sluji este alături de El, călcând pe urmele pașilor Lui, ajutând practic omul în suferința lui, atât cea fizică, dar și psihică, mentală și spirituală.
Vreau să îi încurajez pe toți cei care nu au fost încă la Eden, ca unul care am avut ocazia să fiu de mai multe ori acolo ca voluntar, în perioada vacanțelor din timpul facultății, că acest loc este un colț de paradis. Veniți să vă convingeți singuri! Vă veți îndrăgosti de acest loc. „Gândiți sănătos, alegeți sănătos și experimentați o viață împlinită!”
În final, va salut călduros și vă doresc un sfârșit de an cât mai frumos, în care să fiți de folos semenilor voștri, trăind standardul luminii primite.
Cristian Chirilă, medic rezident, specialitatea diabet, nutriție și boli metabolice

